Greqia, e përfshirë nga “ethet” e zgjedhjeve të katërfishta - Bota Sot
Greqia, e përfshirë nga “ethet” e zgjedhjeve të katërfishta

Evropë

Greqia, e përfshirë nga “ethet” e zgjedhjeve të katërfishta

Më: 18 maj 2019 Në ora: 16:30
Aleksi Tsipras

Me një spot të ri televiziv, Ministria e Brendshme e Greqisë fton të gjithë qytetarët e saj të marrin pjesë në zgjedhjet për Parlamentin Europian, si dhe në zgjedhjet e administratës lokale që zhvillohen më 26 maj.

“Kemi paralelisht 4 zgjedhje.E kam fjalën për zgjedhjet për Parlamentin Europian, ato për guvernatorët rajonalë, zgjedhjet bashkiake dhe për herë të parë edhe ato për komunat. Do të kemi pra 4 kuti votimi në të gjithë vendin”, tha Alexis Haritsis, ministër i Brendshëm.

Gjithashtu jepen udhëzime për qendrat dhe mënyrën e votimit, për 21 deputetë që zgjedh Greqia në PE dhe për votat për guvernatorët e kryebashkiakët. Për herë të parë në historinë e Greqisë votojnë edhe 17-vjeçarët.

Atmosfera politike ka kohë që është ndezur dhe me anë të spoteve të ndryshme, sidomos partitë e mëdha “Syriza” dhe “Demokracia e Re” kërkojnë mbështetjen e grekëve.

“E akuzojmë se do të kthejë vendin në periudhën e memorandumeve të ndihmës nga kreditorët e huaj dhe FMN-së në vitin 2014, kurse ai ka një plan edhe më madhështor, ta kthejë vendin në shekullin e XVIII, në kushtet e punëtorëve të Mesjetës”, tha Alexis Tsipras, kryeministër.

Kryeministri Tsipras akuzon konservatorët se në programin e tyre elektoral kërkojnë përsëri reduktim pensionesh e pagash, ndryshimin e të drejtave të punëtorëve me vendosjen e orareve elastike të punës në 7 ditët e javës, duke mos respektuar tetorëshin, hyrjen e investitorëve privatë në sektorë të rëndësishëm shtetërorë si shëndetësia dhe arsimi.

“Duam të reduktojmë taksat, të krijojme vende më të mira pune, të risjellim rreth nesh ndjesinë e sigurisë. Votojmë për të ardhmen tonë”, tha Kyriakos Mitsotakis, kreu i “Demokracisë së Re”.

Nga ana tjetër, Kyriakos Mitsotakis i Demokracisë së re kritikon qeverinë e sotme se përpiqet me anë të ndihmave sociale të gënjejë grekët, ndërsa premton reforma të fuqishme për investime të mëdha në vend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...