Zgjedhjet e parakohshme në Austri në shtator - Bota Sot
Zgjedhjet e parakohshme në Austri në shtator

Evropë

Zgjedhjet e parakohshme në Austri në shtator

Më: 19 maj 2019 Në ora: 13:45
Alexandër Van Belen

Presidenti i Austrisë Alexandër Van Belen bëri të ditur se pas bisedimeve me kancelarin me Sebastian Kurz për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në fillim të shtatorit.

Kancelari Kurz i ka sugjeruar dje presidentit të Austrisë shpalljen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme pas publikimit të skandalit të liderit djathtist, Heinz-Christian Strache, i cili i ka premtuar oligarkëve rusë favore nga paratë e taksapaguesve austriakë, nëse ata e ndihmojnë në zgjedhje. 

Kurz dhe Van Bellen kanë biseduar sot për një orë pas vendimit të shefit të Qeverisë  për prishje të koalicionit me partinë FPO pjesë e së cilës është Strache. Pas takimit Van der Bellen ka sqaruar për mbajtje të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në fillim të shtatorit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...