Barney: Britania ka të drejtë për komisionar derisa të jetë në BE - Bota Sot
Barney: Britania ka të drejtë për komisionar derisa të jetë në BE

Evropë

Barney: Britania ka të drejtë për komisionar derisa të jetë në BE

Më: 19 maj 2019 Në ora: 19:25
Foto ilustrim

Kryenegociatori i BE-së për Brext, Michel Barney beson se Britania e Madhe, e cila është ende anëtare e BE, ka të drejtë të emërojë një komisionar evropian.

"Për sa kohë që Britania është anëtare e BE-së, ajo ka të gjitha të drejtat dhe përgjegjësitë. Kjo përfshin të drejtën e komisionarit dhe të drejtën për të pasur përfaqësues në Parlamentin Evropian. Nuk do të ketë parlament me dy rrugë ", tha Barney për gazetën gjermane Bild am Zontag.

Barney mohoi deklarimet se ai ishte i interesuar për postin e presidentit të Komisionit Evropian dhe përsëriti mbështetjen e tij për Manfred Weber, kandidatin kryesor të Partisë Popullore Evropiane.

Ai shtoi se marrëveshja e tanishme mbi Brexit është e vetmja mënyrë për Britaninë të largohet nga BE në mënyrë të duhur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...