Mijëra manifestuar për pavarësinë e drejtësisë - Bota Sot
Mijëra manifestuar për pavarësinë e drejtësisë

Evropë

Mijëra manifestuar për pavarësinë e drejtësisë

Më: 21 maj 2019 Në ora: 20:54
Pamje nga vendi i ngjarjes

Mijëra persona manifestuan sot në Pragë kundër ministres së re të përfolur të Drejtësisë, të cilën e akuzojnë se po frenon ndjekjet gjyqësore kundër kryeministrit, Andrej Babis, i dënuar për vjedhje të mundshme të subvencioneve europiane.

“Jemi të paktën 50 000 këtu, ku 10 000 vijnë nga më shumë se një mijë komuna nga i gjithë vendi”, deklaroi shefi i OJQ-së organizatore të manifestimit, Mikulas Minar.

Ky është manifestimi i katërt dhe më i madhi kundër emërimit të ministres, Marie Benesova që prej fillimit të protestave në fund të prillit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...