Një ligj i rrogës minimale për të gjitha shtetet e BE-së? - Bota Sot
Një ligj i rrogës minimale për të gjitha shtetet e BE-së?

Evropë

Një ligj i rrogës minimale për të gjitha shtetet e BE-së?

Më: 22 maj 2019 Në ora: 06:15
Foto ilustrim

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker bëri thirrje sot që të krijohet një ligj për rrogë minimale që do implementohej në gjithë Bashkimin Europian.

Në këtë mënyrë Juncker dëshiron që të mbrohet interesi i puntorëve. Ai gjithashtu ka kërkuar që kushdo që do vijë prapa tij në pozitën e presidentit të Komisionit, që të vazhdojë politikat e mirëqënies përgjatë shteteve të anëtare të bllokut.

“Të gjithë puntorët duhet që të kenë një rrogë minimale që i lejon ata të bëjnë një jetë të dinjitetshme pa pasur nevojë që të mbajnë pesë apo gjashtë punë duke u shqetësuar se do humbasin shtëpitë e tyre”, tha Juncker në një fjalim para Sindikatës së Puntorëve Europainë në Vienë.

Rrogat minimale ndryshojnë përgjatë BE’së. Luksemburgu sigurohet që puntorët e tij të marrin së paku 12 euro në orë. Bullgaria në anën tjetër ka rrogën minimale vetëm 2.5 euro.

Austria, Qipro, Danimarka, finlanda, Italia dhe Suedia nuk ofrojnë rroga minimalë për puntorët e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...