Tribunali i OKB-së: Të lirohen marinarët ukrainas - Bota Sot
Tribunali i OKB-së: Të lirohen marinarët ukrainas

Evropë

Tribunali i OKB-së: Të lirohen marinarët ukrainas

Më: 26 maj 2019 Në ora: 10:20
Foto ilustrim

“Rusia duhet të lirojë “menjëherë “ 24 marinarët ukrainas dhe të zhbllokojë tri anijet detare që Moska i konfiskoi në nëntor të 2018”, është vendimi që një tribunal i Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka marrë.

Vendimi është publikuar sot nga tribunali Ndërkombëtar për Ligjin e Detit, lidhur me çështjen që ka dërguar në këtë gjykatë Ukraina ndaj Rusisë.

Në  nëntor të një viti më parë Rusia konfiskoi në afërsi të urës në Ngushticën Kërç, që lidh Rusinë me Gadishullin e Krimesë tri anijet ukrainase.

Marrëdhëniet ndërmjet këtyre dy shteteve janë të acaruara që prej 2014, kur Moska aneksoi Krimenë dhe ofroi mbështetje ushtarake, politike dhe ekonomike, për separatistët që po luftojnë kundër Kievit, në pjesët lindore të Ukrainës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...