Policia franceze arreston të dyshuarin për shpërthimin e bombës në Lyon - Bota Sot
Policia franceze arreston të dyshuarin për shpërthimin e bombës në Lyon

Evropë

Policia franceze arreston të dyshuarin për shpërthimin e bombës në Lyon

Më: 27 maj 2019 Në ora: 10:49
Foto

Policia franceze ka arrestuar të dyshuarin e shpërthimit të bombës së javës së kaluar në qytetin qendror të Lyon.

Policia franceze ka arrestuar një person të dyshuar për të qenë pas shpërthimit të bombës së javës së kaluar në qytetin qendror të Lyon, i cili plagosi 13 vetë, tha të hënën ministri i brendshëm Christophe Castaner.

Castaner njoftoi arrestimin në Twitter, por nuk dha detaje të mëtejshme për të dyshuarin ose ku u arrestua, raporton “Reuters”.

Pamja e kamerës së sigurimit të incidentit tregoi një të dyshuar pjesërisht të maskuar që po ecte një biçikletë në vendngjarje, përpara se të lëshonte një qese jashtë një dege të një furre të bukës.

Rasti është duke u trajtuar si një hetim terrorizmi, duke pasur parasysh rrethanat e sulmit, të kryera gjatë ditës së përditshme, dhe përdorimin e një pajisje eksplozive të aftë për të goditur një numër të madh njerëzish me vidë dhe topa metalike të paketuara në një thes. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...