7 të vdekur dhe 21 të zhdukur pas përmbytjeve së varkave në Hungari - Bota Sot
7 të vdekur dhe 21 të zhdukur pas përmbytjeve së varkave në Hungari

Evropë

7 të vdekur dhe 21 të zhdukur pas përmbytjeve së varkave në Hungari

Më: 30 maj 2019 Në ora: 07:18
Foto

Një kërkim masiv ishte duke u zhvilluar në lumin Danub në qendër të Budapestit për 21 njerëz që u zhdukën pasi një varkë me 33 turistë të Koresë së Jugut u përmbyt pasi u përplasën me një anije tjetër gjatë në mbrëmje. Shtatë persona konfirmohen të vdekur, thanë zyrtarët të enjten, shkruan AP.

Shtatë të tjerë janë shpëtuar, tha Pal Gyorfi, zëdhënës i Shërbimit Kombëtar të Ambulancës. Ata u shtruan në spital dhe janë në gjendje të qëndrueshme pas aksidentit natën e së mërkurës.

Gjithashtu mungojnë dy anëtarë të ekuipazhit hungarez.

Presidenti i Koresë së Jugut, Mun-Jae-in, udhëzoi zyrtarët që të fusnin në funksion "të gjitha burimet e disponueshme" për të mbështetur përpjekjet e shpëtimit në Hungari. Zëdhënësja e Munit Ko Min-jung tha në Seul se Moon gjithashtu urdhëroi fillimin e një task force qeveritare të udhëhequr nga ministri i jashtëm Kang Kyung-wha dhe të mbajë komunikim të ngushtë me anëtarët e familjes së pasagjerëve të Koresë së Jugut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat