“D-Day” përkujtohet edhe në Francë. Liderët botërorë mblidhen në Normandi - Bota Sot
“D-Day” përkujtohet edhe në Francë. Liderët botërorë mblidhen në Normandi

Evropë

“D-Day” përkujtohet edhe në Francë. Liderët botërorë mblidhen në Normandi

Më: 6 qershor 2019 Në ora: 09:31
Emmanuel Macron

Veteranëve të “D-Day” do t’u bashkohen në Francën veriore edhe Theresa May, Donald Trump e Emmanuel Macron, për një ditë të dytë ngjarjesh në shënimin e 75-vjetorit të zbarkimit në Normandi.

May dhe presidenti francez do të marrin pjesë edhe në ceremoninë e përurimit të një memoriali në nder të trupave britanike, që humbën jetën në betejën e Normandisë.

“D-Day” ishte fillimi i çlirimit të Europës Perëndimore të pushtuar nga nazistët. Me qindra veteranë janë mbledhur në Normandi për përvjetorin e operacionit më të madh të kombinuar tokë-ajër-det në histori.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...