Franca përkujton D-Day, marrin pjesë Trump dhe May - Bota Sot
Franca përkujton D-Day, marrin pjesë Trump dhe May

Evropë

Franca përkujton D-Day, marrin pjesë Trump dhe May

Më: 6 qershor 2019 Në ora: 10:35
Donald Trump dhe Emmanuel Macron

Franca përkujton sot Zbarkimin e Aleatëve të 6 qershorit 1944, me pjesëmarrjen e Donald Trump, Emmanuel Macron dhe Theresa May, në një kontekst diplomatik delikat, si edhe të 500 veteranëve, pjesa më e madhe e të cilëve është rreth moshës 100 vjeç.

’Sigurisht,  duhet që ne të nderojmë ushtarët që vdiqën gjatë Zbarkimit, veteranët e fundit, të pamposhturit. Përtej kësaj ky është imazhi i kombeve aleate të cilët në bashkëpunim mposhtën armikun. Ky është multilateralizmi i njëjtë me atë që synon presidenti i Republikës’’, deklaroi sekretarja e shtetit pranë Ministrisë së Mbrojtjes, Geneviève Darrieussecq.

Shtrëngimi i duarve sot në mesditë mes Emmanuel Macron dhe Donald Trump do të vëzhgohet deri në detajin më të imët, në sfondin e vënies në pikëpyetje nga presidenti amerikan të këtij multilateralizmi.

Elizeja konfirmoi gjithsesi se besimi është në nivelin më të lartë me Uashingtonin. Takimi dypalësh është parashikuar rreth orës 11:30 GMT për një takim pasuar me një drekë pune.

Dy liderët e shtetit do të drejtojnë së bashkë rreth orës 09:00 GMT një ceremoni në varrezat amerikane të Colleville-sur-Mer, ku pritet të marrin pjesë rreth 12 000 persona, një rekord sipas autoriteteve lokale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...