Këto janë profesionet më të kërkuara në Gjermani - Bota Sot
Këto janë profesionet më të kërkuara në Gjermani

Evropë

Këto janë profesionet më të kërkuara në Gjermani

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 19:31
Foto

Mjekësia dhe stomatologjia -Janë profesione shumë të rëndësishme përsa i përket fushës së shëndetësisë. Në Gjermani , një mjek ose stomatolog paguhet më shumë sesa profesionet e tjera.

Avokatia –  Ekzistojnë kritere të larta dhe fakti që kurset janë shumë sfiduese dhe me disiplinë të rreptë i bën ato aq të vlefshme dhe të pagura.

Inxhinieria industriale- Është sektor i cili merret me projektimin, zbatimin dhe menaxhimin e sistemeve mekanike dhe industriale. Të gjitha kompanitë kërkojnë që në stafin e tyre të kenë një profil të tillë.

Matematika dhe Shkencat Kompjuterike- Janë më të parapëlqyerat nga kompanitë bankare dhe ato të auditit në Gjermani.

Numri i kompanive të cilat ofrojnë shërbimeve IT dhe Web sa vjen e po shtohet.

Domosdoshmëria për profile të tilla i kanë bërë këto profesione ndër më të paguarat.

Administrim Biznesi dhe Financa –  Kompanitë dhe organizatat, publike apo private, kanë të punësuar persona me profil ekonomik të cilat mbulojnë sferën e menaxhimit, marketingut si dhe bilancet financiare.

Arkitektura-  Shumica e arkitektëve gjermanë ndërtojnë, në: Austri, Zvicër ose në Francë. Por gjithashtu shërbimet e tyre po përhapen në Rusi dhe në botën arabe.

Psikologjia – Psikologu në vendet perëndimore është kulturë dhe jo tabu, çdo institucion ka psikologë në strukturën e vet. Sot në tregun e punës ka mungesa dhe  universitetet kanë filluar të aplikojnë disa politika favorizuese për të tërhequr studentët në fushën e psikologjisë.

Gjermania ofron mundësi për të gjitha profesionet, qofshin këto të profilit shoqëror apo shkencor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...