Putin mbështet qeverinë e re të Moldavisë në mes të trazirave politike - Bota Sot
Putin mbështet qeverinë e re të Moldavisë në mes të trazirave politike

Evropë

Putin mbështet qeverinë e re të Moldavisë në mes të trazirave politike

Më: 13 qershor 2019 Në ora: 12:41
Foto

Presidenti rus Vladimir Putin ka mbështetur fuqimisht qeverinë e re të koalicionit të Moldavisë, e cila është mbyllur në një betejë të pushtetit me një grup rivale mes një rritjeje të tensioneve politike në ish-kombin sovjetik, shkruan AP.

Në një intervistë me stacionin televiziv Mir në Rusi, Putin të enjten ka hedhur poshtë në qeverinë e mëparshme moldave, e cila ka refuzuar t'i japë pushtet autoriteteve të reja duke krijuar një bllokim politik.

Qeveria e re e koalicionit në Moldavi përfshin partinë pro-ruse të Presidentit Igor Dodon dhe grupin pro-evropian ACUM, ndërsa autoritetet e mëparshme janë të dominuara nga Partia Demokratike, e kontrolluar nga një oligark i fuqishëm Vladimir Plahotniuc.

Putini thotë "ne po e mbështesim presidentin Dodon" dhe koalicionin e tij që duan të "heqin qafe ata njerëz që kanë uzurpuar pushtetin në Moldavi".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...