Turqia bleu raketë nga Rusia dhe thotë se do t’i përgjigjet Amerikës - Bota Sot
Turqia bleu raketë nga Rusia dhe thotë se do t’i përgjigjet Amerikës

Evropë

Turqia bleu raketë nga Rusia dhe thotë se do t’i përgjigjet Amerikës

Më: 14 qershor 2019 Në ora: 21:35
Foto ilustrim

Turqia thotë se do t’i kundërpërgjigjet të gjitha sanksioneve të mundshme amerikane për shkak të blerjes nga Rusia të raketave mbrojtëse S-400.

Duke mbrojtur këtë vendim të Turqisë, Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu i tha sot agjencisë së lajmeve Anadolu se Turqia mund të zgjedhë pajisjet e saj të mbrojtjes si “një vend i pavarur dhe i lirë”.

Kryetarët e Komisioneve të Kongresit amerikan paralajmërojnë Turqinë

Krerët e Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit dhe dhe Komisionit për Forcat e Armatosura paralajmëruan Turqinë të martën se rrezikon të përballet me sanksione të ashpra nëse realizon blerjen e sistemeve ruse të raketave S-400.

Ata qartësuan se deri në fund të këtij viti, Turqia ose do të ketë në territorin e saj avionët e avancuar luftarakë F-35, ose raketat ruse S-400.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat