Zuzana Caputova presidentja e parë e Sllovakisë - Bota Sot
Zuzana Caputova presidentja e parë e Sllovakisë

Evropë

Zuzana Caputova presidentja e parë e Sllovakisë

Më: 16 qershor 2019 Në ora: 00:41
Zuzana Caputova

Zuzana Caputova ka bërë sot betimin si presidentja e parë  e Sllovakisë.

Caputova është shprehur pro të drejtave të homoseksualëve dhe është kundër përpjekjeve për të kufizuar të drejtën e abortit.

Caputova bëhet presidentja e pestë e Sllovakisë që pas shpërbërjes së Çekosllovakisë në dy shtete në 1993.

Ajo u betua të luftojë mos pandëshkueshmërinë në një vend, ku u trondit nga vrasja e gazetarit Jan Kuciak në shkurt të vitit të kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat