Presidenti i Ukrainës zemëron Rusinë me deklaratat e fundit - Bota Sot
Presidenti i Ukrainës zemëron Rusinë me deklaratat e fundit

Evropë

Presidenti i Ukrainës zemëron Rusinë me deklaratat e fundit

Më: 18 qershor 2019 Në ora: 21:43
Volodimir Zelensky

Presidenti i ri i Ukrainës, Volodimir Zelensky, kërkoi anëtarësimin e vendit të tij në Bashkimin Europian dhe NATO.

Ish-komediani këto komente i bëri pas takimit me Angela Merkel në Berlin.

“Ukraina është tashmë pjesë e familjes europiane. Ukraina do të donte integrimin europian, që është dëshira më e madhe e popullit tonë”, tha Zelensky.

“Por, ne duhet të sigurojmë rezultate bindëse për t’u bërë pjesë e zonës së përbashkët ekonomike, ligjore, doganore dhe dixhitale të BE-së”, theksoi ai.

Ukraina po lufton me separatistët rusë në lindje të vendit, ndërsa gadishulli i Krimesë veqse është aneksuar nga Rusia.

Rusia shpesh ka paralajmëruar NATO’n dhe BE’në që të mos i afrohet kufijve të saj. Antarësimi i mundshëm i Ukrainës në BE dhe NATO do sillte blloqet në kufijë fizikë me Rusinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...