Ministri i rremë francez në një maskë silikoni që vodhi miliona euro

Evropë

Ministri i rremë francez në një maskë silikoni që vodhi miliona euro

Më: 20 qershor 2019 Në ora: 10:33
Jean-Yves Le Drian

Mashtrimi ka ndodhur në Francë dhe zgjati për dy vite, nga fundi i 2015-ës. Vjedhjet e identitetit thuhet se janë krimi më i shpejtë në rritje në botë. Një rast i ri është historia e ministrit të rremë francez me maskën e tij prej silikoni.

Për dy vjet nga fundi i vitit 2015, një individ ose disa individë që imitonin ministrin francez të mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian, mashtruan rreth 80 milionë euro nga viktima të pasura duke përfshirë Aga Khan dhe pronarin e verërave Chateau Margaux.

Meqënëse Franca zyrtarisht nuk paguan shpërblime për pengmarrësit, mashtrimet e rreme të Le Drian nuk mund të gjurmoheshin dhe kërkoi që fondet të vendoseshin në një bankë në Kinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat