Sarkozy do gjykohet për korrupsion - Bota Sot
Sarkozy do gjykohet për korrupsion

Evropë

Sarkozy do gjykohet për korrupsion

Më: 20 qershor 2019 Në ora: 12:50
Nicolas Sarkozy

Ish presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, do të gjykohet për akuza të korrupsionit dhe ushtrimit të ndikimit.

France 24 raporton se Sarkozy, avoktai i tij Thierry Herzog, dhe ish-gjykatësi Gilbert Azibert akuzohen se kanë pranuar pagesa të jashtëligjshme gjatë fushatës së vitit 2007.

Prokurorët dyshojnë se Sarkozy dhe Herzog po kërkonin informacione rreth zhvillimit të gjyqit dhe se Sarkozy i ofroi Azibertit një punë presitgjioze në Monako si këmbim për informacionet.

Sarkozy është përballur me shumë akuza për korrupsion prej që përfundoi mandatin si president në vitin 2012. Dyshohet po ashtu se ish lideri i Libisë, Muammar Gadaffi, ka dhënë fonde në kampanjën e vitit 2007.

Sarkozy nuk merret me politikë që nga viti 2017, kur humbi zgjedhjet për kryesimin e partisë Les Republicaines.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...