Në Gjermani janë arrestuar dy persona për vrasjen e politikanit pro-emigrant - Bota Sot
Në Gjermani janë arrestuar dy persona për vrasjen e politikanit pro-emigrant

Evropë

Në Gjermani janë arrestuar dy persona për vrasjen e politikanit pro-emigrant

Më: 27 qershor 2019 Në ora: 14:32
Ilustrim

Policia gjermane ka bërë edhe dy arrestime në lidhje me vrasjen e një politikan pro-emigrant, thuhet se nga një simpatizues i ekstremit të djathtë, thanë prokurorët federalë të enjten, shkruan AFP.

Vrasja e Walter Luebcke, i cili u qëllua në kokë në shtëpinë e tij më 2 qershor, ka tronditur Gjermaninë dhe ngriti pyetje të reja rreth reagimit të vendit ndaj kërcënimit në rritje nga neonazistët.

Në arrestimet e fundit, një i dyshuar identifikohej vetëm si Elmar J., 64 vjeç, i cili u arrestua për shitjen në 2016 të armës që dyshohet të përdoret nga i dyshuari për vrasje, Stephan Ernst, i cili e ka pranuar krimin.

Njeriu i dytë, Markus H., 43, po mbahet ne paraburgim me dyshimin se ai krijoi kontaktin midis shitësit të armës dhe Ernst.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...