11 vjeçari që tmerroi udhëtarët, la një shënim se ka bombë në aeroplan - Bota Sot
11 vjeçari që tmerroi udhëtarët, la një shënim se ka bombë në aeroplan

Evropë

11 vjeçari që tmerroi udhëtarët, la një shënim se ka bombë në aeroplan

Më: 3 korrik 2019 Në ora: 18:03
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një avion u evakuua dhe udhëtarët e tmerruar vrapuan nëpër pistë pasi një djalë 11-vjeçar shkroi një shënim duke thënë se kishte një bombë në bord, e nënshkruar “terroristin”.

Skenat dramatike u kapën nga një vëzhgues avioni pranë pistës së aeroportit në Kanarinë e Fuerteventurës.

180 pasagjerë në bordin e një fluturimi Vueling drejt kontinentit spanjoll u tha të evakuoheshin vetëm disa minuta para ngritjes.

Procedurat e emergjencës u aktivizuan pasi një letër iu dorëzua pilotit duke pretenduar se një pajisje me glicerinë brenda ishte e fshehur në bordin.

Udhëtarët e frikësuar kaluan nëpër pista për në siguri ndërsa avioni ishte i izoluar dhe policët dhe ekipet e zjarrit nxituan në vendngjarje.

Qenët e Gardës Civile dhe qentë e policisë kontrolluan brendësinë, por asgjë nuk u gjet dhe u shpall një alarm i rremë.

Fluturimi Vueling ishte destinuar për Santiago de Compostela.

Zyrtarët e Institutit të Komandës së Armatosur të Las Palmas de Gran Canaria raportohen të kenë identifikuar fajtorin si një fëmijë, 11 vjeç, i cili është intervistuar së bashku me prindërit e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...