Papa Franqesku: Emigrantët janë njerëz, jo vetëm një çështje sociale

Evropë

Papa Franqesku: Emigrantët janë njerëz, jo vetëm një çështje sociale

Më: 8 korrik 2019 Në ora: 13:16
Papa Franqesku

Papa Françesku u lut për emigrantët në një Meshë të veçantë, duke thënë se ata janë njerëz dhe jo vetëm një çështje sociale, shkruan AP.

Meshë, e festuar në bazilikën e Shën Pjetrit të hënën, shënoi gjashtë vjetorin e vizitës së Papës në ishullin italian të Lampedusës më 8 korrik 2013.

Papa Franqesku kishte qenë papa për vetëm katër muaj kur bëri vizitën e papritur, vizionin e tij të parë baritor jashtë Romës.

Ishulli, në gjysmë të rrugës midis Sicilisë dhe bregut të Afrikës së Veriut, është bërë një nga pikat kryesore të hyrjes evropiane për emigrantët dhe refugjatët që përpiqen të kalojnë Mesdheun për të arritur në Evropë.

Papa tha "Ata janë njerëz. Këto nuk janë thjesht çështje sociale apo emigrante. Ata janë simboli i të gjithë atyre që refuzohen nga shoqëria e sotme e globalizuar ".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat