OBSh-ja kërkon ndalimin e përdorimit të sheqerit në ushqimin për foshnja - Bota Sot
OBSh-ja kërkon ndalimin e përdorimit të sheqerit në ushqimin për foshnja

Evropë

OBSh-ja kërkon ndalimin e përdorimit të sheqerit në ushqimin për foshnja

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 12:02
Foto ilustrim

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se ushqimet për foshnja përmbajnë shumë sheqer edhe atëherë kur etiketohen si ushqime të kripura dhe ka kërkuar që të ndalohet përdorimi i sheqerit në ushqim për fëmijët më të vegjël se 3 vjeç.

Selia e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën ka bërë thirrje që të shmanget përdorimi i sasisë së madhe të sheqerit në ushqimin për foshnja për shkak të dëmtimit të dhëmbëve dhe zhvillimit të prirjes për ushqime të ëmbla në fazat e mëvonshme të jetës. Sipas kësaj organizate, kjo mund ta rrisë rrezikun nga sëmundja e sheqerit në moshën e pjekurisë.

Ky organ gjithashtu ka thënë se për foshnjat më të reja se gjashtë muaj po shiten ushqime jo të duhura dhe se ushqimi më i mirë për to është gjiri i nënës.

Këto përfundime janë nxjerrë nga një hulumtim i kryer në Britani të Madhe, Spanjë dhe Danimarkë në periudhën 2016-2017. Sipas rezultateve të këtij studimi, sheqeri përbën 70 për qind të kalorive të ushqimit të pemëve për foshnja.

Organizata për shëndetësi gjithashtu tha se shumë prodhime ushqimore për foshnja po shiten me etiketa që shkaktojnë paqartësi te blerësit dhe nuk japin informatat e duhura.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...