Kryeministri në ardhje i Britanisë: Islami po i lë vendet myslimane me shekuj mbrapa - Bota Sot
Kryeministri në ardhje i Britanisë: Islami po i lë vendet myslimane me shekuj mbrapa

Evropë

Kryeministri në ardhje i Britanisë: Islami po i lë vendet myslimane me shekuj mbrapa

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 18:05
Boris Johnson

Boris Johnson, që më 23 korrik pritet të bëhet kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkuar, është kritikuar ashpër për fjalët e tij se Islami e ka bërë botën myslimane që “literalisht të mbetet shekuj mbrapa” perëndimit, në një ese që doli në dritë nga the Guardian.

Duke shkruar për rritjen e religjionit në një shtojcë të shtuar për edicionin e mëvonshëm të Ëndrra e Romës, në librin e vitit 2006 për Perandorinë Romake, Johnsoni thotë se ka diçka te islami që e ka penduar zhvillimin në pjesë të botës.

Në një ese të titulluar “Dhe më pas erdhën myslimanët” të vitit 2007, Johnsoni shkroi: “Duhet të ketë diçka rreth islamit që përnjëmend ndihmon në shpjegimin e arsyes pse nuk kishim ngritje të borgjezisë, nuk kishim kapitalizëm liberal dhe prandaj as shpërndarje të demokracisë në botën myslimane.”

“Diçka i bëri vendet myslimane [islami] që bukfalisht të mbesin me shekuj mbrapa perëndimit.”

Kandidati kryesor për ta marrë kreun e partisë problemin kryesor e sheh te “konservatorizmi religjioz fatal”.

Mohammed Amin, ish kreu i Forumit Mysliman Konservativ, ka thënë se analiza e Johnsonit rrezikonte “që aktivisht të promovonte urrejtje për myslimanët”. Amini ishte përjashtuar nga forumi në qershor pasi e kishte kritikuar mosgatishmërinë e lidershipit të partisë për të raportuar islamofobinë, dhe e kishte kritikuar popullaritetin e Johnsonit me rritjen e Adolf Hitlerit në vitet 1930.

Në po të njëjtën ese, Johnsoni e pranonte se edhe Krishterimi e kishte historinë e saj të “mizorisë së gërditshme”.

Stërgjyshi i Johnsonit kishte qenë një turk mysliman dhe kjo shpresonte ai, do ta shpëtonte nga akuzat për islamofobi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...