Qeveria e re greke planifikon të përforcojë kufijtë - Bota Sot
Qeveria e re greke planifikon të përforcojë kufijtë

Evropë

Qeveria e re greke planifikon të përforcojë kufijtë

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 08:29
Mistotakis

Qeveria e re greke nënvizoi të hënën synimin e saj për të përforcuar kufijtë e vendit.

Plani përfshin përdorimin më të mirë të forcave kufitare evropiane Frontex dhe forcimin e patrullave të rojes bregdetare me pajisje të përmirësuara, tha qeveria.

Deklarata përputhet me një vizitë nga komisioneri i BE për emigracionin Dimitris Avramopulos. Athina tha se kishte vendosur përmirësimin e kushteve të jetesës për refugjatët dhe emigrantët si një prioritet.

Zyrtarët gjithashtu kanë premtuar të shpejtojnë procesin e azilit për emigrantët dhe refugjatët dhe të rifillojnë deportimet në Turqinë fqinjë pavarësisht tensionit të ripërtëritur midis dy anëtarëve të NATO-s, raporton AP.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...