Anulohen fluturimet e British Airways për në Kajro - Bota Sot
Anulohen fluturimet e British Airways për në Kajro

Evropë

Anulohen fluturimet e British Airways për në Kajro

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 19:16
Foto

British Airways ka anuluar të gjitha fluturimet në kryeqytetin egjiptian Kajro për një javë si një "masë paraprake" sigurie, shkruan BBC.

Pasagjerët për të hyrë në një fluturim BA në qytet nga Aeroporti Heathrow i Londrës u tha se ishte anuluar - dhe se nuk do të kishte fluturime alternative për një javë.

Linja ajrore nuk ka specifikuar se çfarë ishte çështja e sigurisë.

Një zëdhënës i aeroportit të Kajros i tha BBC-së se aeroporti ende nuk ishte njoftuar nga BA për ndonjë ndryshim të tillë.

Një zëdhënës i BA tha: "Ne vazhdimisht shqyrtojmë rregullimet tona të sigurisë në të gjitha aeroportet tona anembanë botës dhe kemi pezulluar fluturimet në Kajro për shtatë ditë si një masë paraprake për të lejuar vlerësimin e mëtejshëm.

"Siguria e klientëve tanë dhe ekuipazhit është gjithmonë prioriteti ynë, dhe ne kurrë nuk do të vepronim me një avion nëse nuk ishte e sigurt për ta bërë këtë".

Zyra e Jashtme e Britanisë së Madhe të premten e përditësoi këshillën e saj për Britanikët që udhëtonin në Egjipt.

Këshilla përfshin paralajmërimin: "Ka një rrezik më të madh të terrorizmit kundër aviacionit, masa të tjera shtesë të sigurisë janë në vend për fluturimet që largohen nga Egjipti në Britani të Madhe".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat