Brukseli i kërkon Teheranit t’i lirojë anijet e konfiskuara - Bota Sot
Brukseli i kërkon Teheranit t’i lirojë anijet e konfiskuara

Evropë

Brukseli i kërkon Teheranit t’i lirojë anijet e konfiskuara

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 20:33
Ilustrim

Bashkimi Evropian i kërkoi Iranit të lirojë menjëherë anijet e kapura në ngushticën e Hormuzit, duke paralajmëruar se këto zhvillime rrisin rrezikun për një përshkallëzim më të madh të një situate tashmë të tensionuar.

“Kapja e dy anijeve nga autoritetet iraniane në ngushticën e Hormuzit është një shqetësim i thellë”, thotë në një deklaratë zëdhënësi i Punëve të Jashtme të BE-së.

“Në një situatë tashmë të tensionuar, ky zhvillim sjell rreziqe për një përshkallëzim të mëtejshëm dhe dëmton punimet për të gjetur një mënyrë për zgjidhjen e tensioneve aktuale”, thuhet në deklaratë.

“Ne nxisim lirimin e menjëhershëm të anijeve të mbetura dhe të ekuipazhit të tyre, si dhe vetëpërmbajtje që të shmangen tensione të tjera. Liria e lundrimit duhet të respektohet në çdo kohë”, thekson BE-ja.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat