Nëndetëse franceze Minerve gjendet pasi u zhduk në vitin 1968 - Bota Sot
Nëndetëse franceze Minerve gjendet pasi u zhduk në vitin 1968

Evropë

Nëndetëse franceze Minerve gjendet pasi u zhduk në vitin 1968

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 13:51
Foto

52 marinarë ishin në bordin e Minerve.

Një nëndetëse franceze që ka munguar për më shumë se 50 vjet është gjetur nga një ekip kërkimi, raporton “Bbc”.

Ministri francez i mbrojtjes, Florence Parly, njoftoi të hënën, duke e përshkruar zbulimin si një “lehtësim dhe përkushtim teknik”.

52 marinarë ishin në bordin e Minerve kur u zhdukën pranë portit të Toulonit, në bregun jugor francez, në janar 1968.

Përpjekjet e mëparshme për të gjetur nëndetëse ishin të gjitha të pasuksesshme. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat