Kryeministri i Lituanisë i shpëton mocionit të votëbesimit - Bota Sot
Kryeministri i Lituanisë i shpëton mocionit të votëbesimit

Evropë

Kryeministri i Lituanisë i shpëton mocionit të votëbesimit

Më: 23 korrik 2019 Në ora: 12:22
Saulius Skvernelis

Kryeministri i Lituanisë, Saulius Skvernelis, e ka fituar një mocion votëbesimi të martën në kuvendin e këtij shteti. Ky mocion ishte procedurë formale pas zgjedhjeve presidenciale të 12 korrikut.

Qëndrimin e tij në krye të qeverisë e përkrahën 83 deputetë nga 114 gjithsej, që morën pjesë në votim.

Pasi kishte dështuar të kalonte në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, Skvernelis fillimisht kishte premtuar se do të japë dorëheqje nga pozita e kryeministrit, por më vonë hoqi dorë nga ky zotim.

Ai është duke shërbyer në pozitën e kryeministrit nga 14 nëntori i vitit 2016 dhe nuk është anëtar i asnjë partie politike, ndonëse gjatë fushatës ishte përkrahur nga partia “Fshatarët dhe të Gjelbrit”.

Qeveria e tij funksionon në bazë të koalicionit mes partisë “Fshatarët dhe të Gjelbrit” dhe Partisë Socialdemokrate të Lituanisë, shkruan “Reuters”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat