Skandali i sigurimit të Presidentes Kolinda Kitarovic, ju vidhen radiolidhjet - Bota Sot
Skandali i sigurimit të Presidentes Kolinda Kitarovic, ju vidhen radiolidhjet

Evropë

Skandali i sigurimit të Presidentes Kolinda Kitarovic, ju vidhen radiolidhjet

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 07:51
Kolinda Kitarovic

Ministria e Punëve të Brendshme të Kroacisë njoftoi se atyre ju vodhën pjesë të pajisjeve të policëve nga vetura e sigurimit që kanë detyrë mbrojtjen e familjes së presidentes kroate, ky është rasti i dytë i skandalit me mbrojtjen e afërt të policisë kroate, këtë muaj dikush ju vodhi edhe armët zyrtare

Vjedhja nga vetura ndodhi në një periudhë gjatë të cilës , për shkak të rrethanave të kryerjes së detyrave zyrtare, vetura kishte mbetur e pa mbikëqyrje në një kohë të shkurtër.

Ishte nisur procedura për përcaktimin e përgjegjësisë së oficerëve të policisë për shkelje gjatë shërbimit zyrtarë dhe është caktuar masa disiplinore e përshtatshme me shkeljen në detyrë, theksoi ministria e brendshme, njoftojnë mediat kroate.

Ky nuk është rasti i vetëm këtë muaj i neglizhencës së policisë kroate dhe këtij njësiti të posaçëm të mbrojtjes së afërt, pasi dy policë janë suspenduar nga detyra kur dikush ju vodhi armët zyrtare.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat