Mbretëria e Bashkuar do t’i japë fund lirisë së lëvizjes për qytetarët e BE-së në ditën e parë të Brexit - Bota Sot
Mbretëria e Bashkuar do t’i japë fund lirisë së lëvizjes për qytetarët e BE-së në ditën e parë të Brexit

Evropë

Mbretëria e Bashkuar do t’i japë fund lirisë së lëvizjes për qytetarët e BE-së në ditën e parë të Brexit

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 17:07
Foto

Lëvizja e lirë për qytetarët do të përfundojë në ditën e parë të Brexit pa marrëveshje, sipas planeve të reja të Office Home – megjithë paralajmërimet për kaos dhe për njerëzit e bllokuar jane në harresë ligjore.

Priti Patel, sekretari i ri, po bën presion që kufizimet kufitare të vendosen menjëherë më 31 tetor, edhe pse asnjë sistem zëvendësimi nuk është gati, i ka thënë në “The Independent”.

Më parë, ministrat kishin menduar të shtyjnë lëvizjen e lirë derisa të ekzistojnë rregulla të reja, me një Bill të mbërthyer në Commons dhe rreshta të ashpër mbi ato që duhet të jenë ato rregulla.

Liberal Demokratët e dënuan nxitimin si “brutal”, duke paralajmëruar se ekspozonte zonjën Patel si “të shkëputur plotësisht nga realiteti”.

Dhe organizata që përfaqëson më shumë se 3 milion qytetarë të BE-së në Mbretërinë e Bashkuar tha: “Kjo do të hap derën e diskriminimit. Nuk ka sisteme në vend “.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat