Macron: Rinegociimi i Brexit nuk është opsion

Evropë

Macron: Rinegociimi i Brexit nuk është opsion

Më: 22 gusht 2019 Në ora: 12:26
Macron, Johnson

Boris Johnson do të takohet më Emmanuel Macron, disa orë pasi presidenti francez insistoi se rihapja e negociatave për Brexit nuk është opsion.

"Ne duhet të ndihmojmë britanikët të merren me këtë krizën e  brendshme demokratike, por nuk duhet të jemi peng të saj dhe as ta eksportojmë atë”, tha Macron.

Të mekurën kancelarja gjermane Angela Merkel tha se tani e rëndësishme është që Mbretëria e Bashkuar të gjejë një plan që mund të funksionojë.

Johnson ka thënë se marrëveshja mund të arrihet  nëse ka mjaftueshëm durim.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat