“Uji do të dalë dhe do të mbulojë Ballkanin” shkencëtarët të alarmuar

Evropë

“Uji do të dalë dhe do të mbulojë Ballkanin” shkencëtarët të alarmuar

Më: 23 gusht 2019 Në ora: 10:20
Foto

Niveli i detit Mesdhe shumë shpejt pritet të rritet. Alarmi këtë herë ngrihet nga shkencëtarët e Institutit kombëtar të gjeofizikës dhe vullkanologjisë të cilët llogarisin se niveli mund të rritet me 20 centimetra  deri në 2050-tën, dhe 57 deri në 2100.

Në zona të veçanta si laguna e Venezias, uji mund të ngrihet me deri në 82 centimetra. Në llogaritje përfshihen edhe efektet e lëvizjes vertikale të tokës, të përcaktuara nga matjet gjeodezike të realizuara 20 vitet e fundit.

Studimi parashikon dy skenarë të mundshme të nivelit të detit në 2050-tën dhe 2100-tën, të llogaritura mbi bazë të projektimeve klimatike të siguruara nga paneli ndërqeveritar i ndryshimeve klimatike.

Ndërsa në skenarin e parë llogaritet një rritje prej 20 dhe 57 centimetra në vitet e lartpërmendura, në të dytin vlerësohet se niveli do të ndryshojë me 17 dhe 34 centimetra.  

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat