Polonia kërkon 5 personat e zhdukur pas stuhisë vdekjeprurëse rrufe - Bota Sot
Polonia kërkon 5 personat e zhdukur pas stuhisë vdekjeprurëse rrufe

Evropë

Polonia kërkon 5 personat e zhdukur pas stuhisë vdekjeprurëse rrufe

Më: 23 gusht 2019 Në ora: 12:37
Foto

Shpëtuesit në Poloni thonë se po kërkojnë pesë persona që janë të humbur pasi një stuhi vdekjeprurëse me goditje të shumta vetëtima goditi Malet Tatra, duke vrarë pesë njerëz dhe duke lënduar mbi 150, shkruan AP.

Kreu i shërbimit të urgjencës Tatra, Jan Krzysztof, tha të premten që shpëtimtarët po kontrollonin shpatet e majës popullore Giewont për pesë persona që nuk janë kthyer në banesat e tyre pas stuhisë së së enjtes.

Zyrtarët thanë që rrufeja vrau katër njerëz në Poloni, përfshirë dy fëmijë, dhe një turist Czechek në Sllovakinë fqinje.

Pas stuhisë me rrufe, mbi 150 njerëz u trajtuan për djegie, fraktura dhe probleme të zemrës në spitalin në vendpushimin Tatra të Zakopane, dhe 22 ende mbeten të shtruar në spital.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat