Trump planifikon të hap konsullatën amerikane në Grenlandë, megjithë ofertat për blerje - Bota Sot
Trump planifikon të hap konsullatën amerikane në Grenlandë, megjithë ofertat për blerje

Evropë

Trump planifikon të hap konsullatën amerikane në Grenlandë, megjithë ofertat për blerje

Më: 24 gusht 2019 Në ora: 22:05
Foto

Administrata Trump po planifikon të hapë një konsullatë amerikane në Grenlandë për herë të parë në dekada, mes rritjes së interesit strategjik dhe ekonomik në territorin danez, shkruan TheGuardian, transmeton "Bota sot".

Departamenti i shtetit tha në një letër drejtuar Kongresit se rivendosja e një konsullate në Nuuk është pjesë e një plani më të gjerë për të rritur praninë e SHBA në Arktik. Një kopje e letrës u mor nga Associated Press.

SHBA ka një "interes strategjik për të forcuar marrëdhëniet politike, ekonomike dhe tregtare në të gjithë rajonin e Arktikut", thuhet në letrën drejtuar komitetit të marrëdhënieve të jashtme të Senatit.

Donald Trump ndezi një mosmarrëveshje diplomatike me Danimarkën aleate të SHBA këtë javë pasi ai propozoi që SHBA të blinin Greenland dhe qeveria daneze e hodhi poshtë idenë.

Kryeministrja daneze Mette Frederiksen e quajti atë një "diskutim absurd". Trump kundërshtoi që komentet e saj ishin "të këqija" dhe anuluan një udhëtim të planifikuar në Danimarkë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat