Pesë gjeneralë ushtarakë japin dorëheqje në Turqi - Bota Sot
Pesë gjeneralë ushtarakë japin dorëheqje në Turqi

Evropë

Pesë gjeneralë ushtarakë japin dorëheqje në Turqi

Më: 26 gusht 2019 Në ora: 00:31
Tayip Erdogan

Pesë gjeneralë të ushtrisë turke kanë dhënë dorëheqje pas një takimi të këshillit ushtarak që u është zhvilluar në fillim të muajit gusht.

Këshilli i Lartë Ushtarak (YAS), i kryesuar nga Presidenti Tayip Erdogan, u mblodh për të diskutuar për promovimet, pushimet nga puna dhe vendosjet e personelit të lartë ushtarak më 1 gusht të këtij viti, shkruan Reuters.

Dorëheqjet nga një gjeneral i madh dhe katër gjeneralë brigadier u dorëzuan si një reagim ndaj vendimeve të këshillit, të cilat u përshkruan nga oficerët ushtarakë në pension si një përpjekje për ta bërë ushtrinë turke më të vogël.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...