Papa Françesku viziton disa vende afrikane - Bota Sot
Papa Françesku viziton disa vende afrikane

Evropë

Papa Françesku viziton disa vende afrikane

Më: 4 shtator 2019 Në ora: 12:05
Papa Françesku

Papa Françesku udhëton të mërkurën në Mozambik për të mbështetur procesin e paqes.

   

Vizita në Mozambik, shënon fillimin e një turneu që ka për qëllim trajtimin e temave siç janë ndryshimet klimatike, shpyllëzimin, varfërisë dhe korrupsionin, raporton Reuters, transmeton REL.

Një luftë civile 15-vjeçare përfundoi në Mozambik më 1992, por presidenti Philip Nijusi, dhe lideri i opozitës, Osufo Momade, gjatë muajit të kaluar nënshkruan një marrëveshje armëpushimi.

Zgjedhjet janë caktuar për në tetor, por ka frikë nga një shpërthim dhune.

Zyrtarët lokalë thanë se vizita e Papës po realizohet në kohën e përpjekjeve për të konsoliduar paqen.

Papa Françesku gjatë udhëtimit shtatë-ditor, do të vizitojë edhe Madagaskarin dhe Mauritiusin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat