Johnson beson se marrëveshja me BE për Brexit është e mundur - Bota Sot
Johnson beson se marrëveshja me BE për Brexit është e mundur

Evropë

Johnson beson se marrëveshja me BE për Brexit është e mundur

Më: 9 shtator 2019 Në ora: 12:50
Boris Johnson dhe Leo Varadkar

Kryeministri britanik Boris Johnson shprehu sot besimin e tij se është e mundur të arrihet një marrëveshje me Brexit në mënyrë që Mbretëria e Bashkuar të tërhiqet nga BE-ja deri më 31 tetor.

Johnson i tha kryeministrit irlandez Leo Varadkar në Dublin se një marrëveshje "prapa" mund të bihet dakord, një mekanizëm për të siguruar që të mos kishte të ashtuquajturit "kufijtë e vështirë" midis Irlandës Veriore dhe Irlandës pas Brexit.

Varadkar tha para takimit me kryeministrin britanik se BE nuk ka marrë asnjë ofertë "reale" nga Londra në bisedimet e Brexit deri më tani.

"Ne jemi të hapur për oferta, por ato duhet të jenë realiste. Deri më tani, ne nuk kemi marrë ndonjë ofertë të tillë, "tha kryeministri irlandez, i cili më parë ka avokuar për “back-stop”.

Mekanizmi kundërshtohet nga Parlamenti britanik, i cili ka refuzuar tre herë marrëveshjen që Londra dhe Brukseli kanë arritur për Brexit.

Sipas parashikimeve të "back-stop", Mbretëria e Bashkuar do të hynte në një bashkim të përkohshëm doganor me BE, që do të nënkuptojë se nuk do të ketë kontrolle doganore midis Irlandës dhe Irlandës Veriore.

Irlanda Veriore gjithashtu do të mbetet e detyruar ndaj rregullave të Tregut të Vetëm, duke shmangur kështu kontrollet e tjera të mallrave që kalojnë kufirin.

Një status i tillë i Irlandës Veriore është pika kur lind një problem për palën britanike. Ndërsa Irlanda Veriore në fakt do të ishte pjesë e tregut të vetëm, pjesa tjetër e Mbretërisë së Bashkuar nuk do të ishte, kështu që kontrollet do të duhej të futeshin për mallrat që lëviznin nga Irlanda Veriore në pjesën tjetër të Mbretërisë së Bashkuar. Disa besojnë se tërësia territoriale e Britanisë së Madhe do të rrezikohej.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...