Brexit, Boris Johnson thotë se marrëveshja është e mundur - Bota Sot
Brexit, Boris Johnson thotë se marrëveshja është e mundur

Evropë

Brexit, Boris Johnson thotë se marrëveshja është e mundur

Më: 11 shtator 2019 Në ora: 08:33
Boris Johnson

Boris Johnson tha se “ka një mënyrë” për të arritur një marrëveshje të re të Brexit, pasi mbrojti vendimin për pezullimin e Parlamentit për pesë javë.

Kryeministri tha se “shumë njerëz” donin një marrëveshje, por ai ishte i përgatitur të  dalë edhe pa një të tollë, nëse është “absolutisht e nevojshme”.

Parlamenti nuk do të rifillojë punën deri në 14 tetor, tre ditë para një samiti të rëndësishëm në lidhje me Brexit me liderët e  BE-së.

Disa  deputetë protestuan kundër pezullimit të Parlamentit, duke mbajtur në dorë mesazhe “Heshtje”, ndërsa bërtisnin kundër Kryeministrit:-“Turp për ty”.

Por z. Johnson kundërshtoi pretendime e deputetëve kundërshtare, duke thënë t se ky ishte një sulm ndaj demokracisë dhe se partive opozitare iu dha shansi për një zgjedhje para afatit të Brexit në 31 tetor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat