Skeletet e Modenës ishin meshkuj, u gjetën duke mbajtur duart e njëri-tjetrit - Bota Sot
Skeletet e Modenës ishin meshkuj, u gjetën duke mbajtur duart e njëri-tjetrit

Evropë

Skeletet e Modenës ishin meshkuj, u gjetën duke mbajtur duart e njëri-tjetrit

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 15:42
Foto ilustrim

Hulumtuesit kanë raportuar se skeletet, të cilat u zbuluan në vitin 2011 në Modena, u quajtën Dashnorët e Modenës, pasi u gjetën duke mbajtur duart e njëri-tjetrit, janë meshkuj, raporton BBC.

Kur u gjetën në vitin 2011, studiuesit nuk mund të përcaktojnë gjininë e tyre, pasi janë ruajtur dobët. Por me teknologjinë e re, e cila përdor proteina nga smalti, gjinia e tyre është zbuluar.

Por natyra e marrëdhënies midis dy njerëzve që jetuan midis shekujve 4 dhe 6 para Krishtit mbetet një mister, transmeton KosovaPress.

Studiuesit nga Universiteti i Bolonjës në revistën kërkimore “Nature’ raportuan se gjetjet e reja mund të ndihmojnë në të kuptuarit e praktikave të varrimit në atë kohë.

Disa sugjerojnë se skeletet e gjetura mund të kenë qenë të afërm ose ushtarë që vdiqën së bashku në betejë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...