Çekët heqin nga Praga statujën e marshallit sovjetik Ivan Koniev - Bota Sot
Çekët heqin nga Praga statujën e marshallit sovjetik Ivan Koniev

Evropë

Çekët heqin nga Praga statujën e marshallit sovjetik Ivan Koniev

Më: 13 shtator 2019 Në ora: 16:27
Ivan Koniev

Autoritetet çeke kanë vendosur të heqin nga Praga një statujë të marshallit sovjetik Ivan Koniev dhe zëvendësimin e tij me një monument tjetër që i përkujton ngjarjet e luftës së Dytë Botërore në mënyrë më të përgjithshme. Kundërshtitë për këtë temë kanë nisur që në vitin 1989 dhe kanë vazhduar me dekada nisur nga pretendimet e historianëve çekë sipas të cilëve, Koniev u përfshi në ngjarjet e Hungarisë në vitin 1956 dhe në ato të Çekosllovakisë në vitin 1968.

Arsyeja e vendosjes së monumentit lidhet në fakt me rolin e Koniev në çlirimin e Çekosllovakisë nga nazistët. Ai hyri në Pragë në krye të forcave sovjetik në 9 maj 1945, ndërkohë që kishte qenë një nga dy komandantët kryesore në marrjen e Gjermanisë.Ambasada ruse në Pragë ka deklaruar se vendimi i marrë nga Bashkia është i papranueshëm duke e quajtur madje kryebashkiakun Ondrej Kolar si të lidhur me një parti naziste.

Monumenti është vandalizuar disa herë njësoj siç ka ndohur p.sh me monumente të ngjashme të kohës sovjetike në Bullgari apo edhe në Poloni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...