Notre Dame ende në rrezik - Bota Sot
Notre Dame ende në rrezik

Evropë

Notre Dame ende në rrezik

Më: 13 shtator 2019 Në ora: 19:48
Notre Dame

Katedralja e famshme e Notrë Damës në Paris është ende në rrezik për shkak të brishtësisë dhe kolapsit të një skele të ndërtuar rreth harkut të parë pas zjarrit të 15 prillit.

Kështu deklaroi arkitekti i cili udhëheq rindërtimin të katedrales, Philippe Villeneuve.

“Monumenti është në rrezik nga dy pjesë, në atë të harqeve që gjithmonë mund të bien  dhe të skelës që mund të shembet’’, shtoi ai.

”Nuk ka ‘gjymtyrë’. Aty janë rreth 200-300 tonë hekurishte”, tha eksperti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat