Erdogan thotë se do të diskutojë me Trumpin për blerjen e raketave amerikane - Bota Sot
Erdogan thotë se do të diskutojë me Trumpin për blerjen e raketave amerikane

Evropë

Erdogan thotë se do të diskutojë me Trumpin për blerjen e raketave amerikane

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 12:23
Rexhep Erdogan

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, ka thënë se do ta diskutojë blerjne e sistemit raketor amerikan “Patriot” me presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump. Ai tha se lidhja e tij personale me liderin amerikan mund ta tejkalojë krizën e shkaktuar nga Ankaraja, e cila e bleu sistemin raketor rus në kundërshtim me paralajmërimet amerikane.

Blerja e sistemit rus “S-400” nga Turqia në korrik bëri që Shtetet e Bashkuara të kërcënojnë me sanksione ndaj Turqisë. Departamenti Amerikan i Shtetit kishte thënë se oferta për t’ia shitur Turqisë sistemin mbrojtës raketor tashmë ka skaduar.

Sidoqoftë, Erdogani tha për agjencinë e lajmeve “Reuters” se ka diskutuar me presidentin amerikan përmes telefonit për blerjen e raketave “Patriot” para dy javësh dhe shtoi se kjo bisedë do të diskutohet përsëri gjatë takimit të tyre në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, e cila mbahet javën e ardhshme.

“Thashë se pavarësisht çfarë pakoje të sistemit S-400 marrim, mund t’i blejmë disa raketa Patriot, por thashë se duhet t’i shikojmë kushtet që të përshtaten me sistemin S-400”, tha ai.

Përpos blerjes së armëve, dy liderët pritet të diskutojnë edhe për krijimin e një zone sigurie përgjatë kufirit prej 450 kilometrash mes Turqisë dhe Sirisë, shkruan “Reuters”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...