Numri i vdekjeve rritet në 6 presona nga reshjet e shiut në Spanjë

Evropë

Numri i vdekjeve rritet në 6 presona nga reshjet e shiut në Spanjë

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 18:28
Foto

Reshjet e shiut morën jetën dy personave të tjerë në Spanjën juglindore pasi shkaktuan përmbytje të gjerë, duke rritur numrin e përgjithshëm të vdekjeve në gjashtë nga stuhitë, thanë autoritetet të shtunën, shkruan AP.

Punëtorët e shpëtimit të urgjencës shpëtuan mijëra njerëz gjatë stuhisë që përplasi në rajonet bregdetare mesdhetare të Valencisë, Murcia dhe Andaluzia lindore këtë javë. Autoritetet lokale thanë që disa qytete dhe raportuan reshjet e tyre më të mëdha në rekord. Stuhitë detyruan mbylljen e aeroporteve në Almeria dhe Murcia si dhe linjat e trenave ndërqytetës, rrugët kryesore dhe shkollat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat