Identifikohet krokodili misterioz 250 vjet pasi u gjet në Gjermani - Bota Sot
Identifikohet krokodili misterioz 250 vjet pasi u gjet në Gjermani

Evropë

Identifikohet krokodili misterioz 250 vjet pasi u gjet në Gjermani

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 18:22
Foto

Një krokodil parahistorik që jetoi 180 milionë vjet më parë është identifikuar përfundimisht - gati 250 vjet pasi fosili i tij u zbulua në Gjermani.

Kafka e grabitqarit u gjet në një qytet bavarez në vitet 1770, por studiuesit tani kanë zbuluar se ishte një Mystriosaurus laurillardi.

Kishte një kokë të gjatë, dhëmbë të theksuar dhe ushqehej me peshk. Për 60 vjetët e fundit, mendohej se kafsha ishte pjesë e një specie të ngjashme, e njohur si Steneosaurus bollensis, e cila ekzistonte rreth të njëjtën kohë.

Lloji tani i zhdukur, i cili jetonte në ujërat tropikale gjatë periudhës Jurassic, mund të rritet deri në 4,5 metra.

Paelologët identifikuan kafshën duke krahasuar fosilet e zbuluara në Mbretërinë e Bashkuar dhe Gjermani.

Ekipi, i cili përfshinte shkencëtarë nga Universiteti i Edinburgh, zbuloi gjithashtu se një kafkë tjetër, e zbuluar në Yorkshire në vitet 1800, i përket Mystriosaurus laurillardi.

Jetonte në dete të ngrohta së bashku me kafshë të tjera, përfshirë amonitë dhe zvarranikët e mëdhenj detarë, të quajtur ichthyosaurs.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...