Policia e Italisë arreston tre persona për dhunime dhe tortura të migrantëve në Libi - Bota Sot
Policia e Italisë arreston tre persona për dhunime dhe tortura të migrantëve në Libi

Evropë

Policia e Italisë arreston tre persona për dhunime dhe tortura të migrantëve në Libi

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 23:08
Foto

Detektivët në Siçili kanë arrestuar tre burra që dyshohet se dhunuan dhe torturuan dhjetëra migrantë në një qendër paraburgimi në veri-perëndim të Libisë, raporton The Guardian.

Prokurorët në Agrigento kanë mbledhur dëshmi nga shumë azilkërkues nga Afrika e Veriut, të cilët dyshohet se i njihnin ish-kapësit e tyre në një qendër regjistrimi të migrantëve në Messina, Siçili.

Tre kapësit e dyshuar, një burrë 27-vjeçar Guinean dhe dy Egjiptas të moshës 24 dhe 26 vjeç, akuzohen për tortura, rrëmbime dhe trafikim njerëzor.

"Të gjitha gratë që ishin me ne, dikur të vendosura brenda sitës, u dhunuan në mënyrë sistematike dhe të përsëritur," thuhet në dëshminë e një migranti të përfshirë në dokumentet e hetimit të parë nga Guardian. "Ne u mbyllëm dhe ata na dhanë bukë të fortë dhe ujë të detit për të pirë."

Viktimat, të mbajtura në Libi nga korriku 2018, gjithashtu raportuan se torturuesit i mbajtën në qendrën e mbajtjes derisa të afërmit e tyre paguanin për lirimin e tyre. Nëse nuk kishin para, ata u shitën si skllevër ose u vranë.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...