Hakohet sistemi i Partisë Popullore Austriake - merren sasi të madhe të të dhënave - Bota Sot
Hakohet sistemi i Partisë Popullore Austriake - merren sasi të madhe të të dhënave

Evropë

Hakohet sistemi i Partisë Popullore Austriake - merren sasi të madhe të të dhënave

Më: 17 shtator 2019 Në ora: 14:17
Foto ilustrim

Nga selia e Partisë Popullore Austriake (OVP) e Sebastian Kurz, gjatë një sulmi të kohëve të fundit, hakerë të panjohur morën të dhëna që datojnë nga vitet e nëntëdhjeta.

Europol ishte gjithashtu i përfshirë në hetimin dhe kontrollimin e hakerëve, pasi sulmi u zbulua se kishte ndodhur jashtë Austrisë.

Konkretisht, një server i vetëm në Francë gjeti 1.3 terabajt të të dhënave të vjedhura nga sistemi i OVP-së.

Hakerët kanë një pasqyrë për pagat e plota të të gjithë punonjësve të partisë, si dhe kontratat e individëve të angazhuar nga jashtë.

Për më tepër, ata fituan njohuri në të gjitha fushatat zgjedhore OVP, me çdo kusht, dhe shkarkuan email nga drejtuesit e partive, sekretarët e përgjithshëm dhe bashkëpunëtorët.

Hakerët gjithashtu kishin qasje në dosjen e adresave OVP, e cila përfshin qindra mijëra jo politikanë.

Sipas OVP, hakerët kanë "hakuar" në serverët e partisë për pesë javë, me qasje të administratorit.

Tash për tash nuk dihet se kush qëndron prapa sulmit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...