Macron shkon në Romë për të rivendosur marrëdhëniet e prishura - Bota Sot
Macron shkon në Romë për të rivendosur marrëdhëniet e prishura

Evropë

Macron shkon në Romë për të rivendosur marrëdhëniet e prishura

Më: 18 shtator 2019 Në ora: 21:43
Emmanuel Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron mbërriti në Romë të mërkurën për një vizitë të shpejtë për të rivendosur marrëdhëniet e prishura nga një vit qeveria e mëparshme populiste e djathtë e Italisë, shkruan AFP.

Macron arriti për bisedime me Presidentin Italian Sergio Mattarella në Pallatin Quirinal dhe ishte një darkë pune me kryeministrin Giuseppe Conte.

Conte dhe anti-themelimi Lëvizja Pesë Yje zgjodhën udhëheqësin e Ligës anti-migrante Matteo Salvini, më parë ministër i brendshëm, pasi ai u përpoq të nxiste zgjedhje të parakohshme duke tërhequr prizën në koalicionin 14-mujor League-M5S.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...