Malta pranon 35 emigrantë nga anija shpëtimtare, 182 të tjerë thotë se janë përgjegjësi e Libisë - Bota Sot
Malta pranon 35 emigrantë nga anija shpëtimtare, 182 të tjerë thotë se janë përgjegjësi e Libisë

Evropë

Malta pranon 35 emigrantë nga anija shpëtimtare, 182 të tjerë thotë se janë përgjegjësi e Libisë

Më: 21 shtator 2019 Në ora: 15:18
Foto

Autoritetet në Maltë i kanë pranuar 35 emigrantë, që janë shpëtuar nga një anije në detin Mesdhe.

Ocean Viking në bashkëpunim me rojat malteze, ka arritur t’i shpëtojë emigrantët që u gjetën në një barkë druri që kishte gjendje shumë të rënduar.

Por, 182 emigrant të tjerë që u shpëtuan nga SOS Mediterannee dhe Mjekët Pa Kufij, vazhdon të jenë në një anije në det.

Sipas zyrtarëve në Maltë, ata janë gjetur në ujëra internacionale dhe është përgjegjësi e Libisë, që t’i pranojë.

Kjo vjen, pasi ishulli Lesbos i Greqisë, ka bërë të ditur se është 400 për qind më shumë i mbushur dhe nuk ka mundësi të pranojë më asnjë emigrant.

Në qendrat e këtij ishulli, ka hapësirë për 3,000 njerëz, derisa në të po qëndrojnë rreth 12,000. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...