Holanda, qyteti që ka më shumë biçikleta sesa njerëz - Bota Sot
Holanda, qyteti që ka më shumë biçikleta sesa njerëz

Evropë

Holanda, qyteti që ka më shumë biçikleta sesa njerëz

Më: 27 shtator 2019 Në ora: 09:54
Foto ilustrim

Holandezët janë aq të mirë në biçikleta, sa që edhe kryeministri i Holandës shkon në punë me biçikletë.

Ai thotë se unë mundohem të udhëtoj sa më shumë që mundem me biçikletë.

Holanda është një vend i vogël për këtë arsye edhe njerëzit udhëtojnë më shumë me biçikleta. Sigurisht që makina është një opsion, por me biçikletë është më pak trafik dhe është më mirë për ambientin, raporton “World Economic Forum”.

Që nga shekulli i 19 Holandezët kanë përdorur më shumë biçikletat dhe tani ata janë mësuar në këtë mënyrë.

Njerëzit e Holandës përdorin aq shumë biçikleta sa që ata kursejnë emetimet e karbonit barabartë me 54 milionë pemë të mbjellura për një vit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat