Ish-kancelari Kurz kryeson sondazhet në Austri - Bota Sot
Ish-kancelari Kurz kryeson sondazhet në Austri

Evropë

Ish-kancelari Kurz kryeson sondazhet në Austri

Më: 29 shtator 2019 Në ora: 18:20
Sebastian Kurz

Ish-kancelari konservator i Austrisë, Sebastian Kurz kërkoi të fitojë zgjedhjen e madhe të dielën në një sondazh të parakohshëm të thirrur pasi qeveria e koalicionit të tij me Partinë e Lirisë së djathtë që u rrëzua në maj.

Sondazhet e dalura nga transmetuesi publik austriak ORF treguan se Partia Popullore Austriake e Kurz parashikohet të arrijë 37.2%, një fitim prej 5.7 pikë përqindjeje në krahasim me 2017-ën.

Partia Liria ishte parashikuar të humbasë 10 pikë përqindje dhe të marrë 16%, një shenjë që votuesit po ndëshkonin partinë për një video që tregonte udhëheqësin e saj të gjatë, Heinz-Christian Strache, duke u shfaqur të ofrojë favore për një investitor të prirur rus, transmeton AP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...