Italia zvogëlon numrin e deputetëve

Evropë

Italia zvogëlon numrin e deputetëve

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 06:22
Foto ilustrim

Një “po” përfundimtare erdhi sot nga Dhoma e Deputetëve, për uljen e numrit të parlamentarëve në Itali.

Projektligji kushtetues që zvogëlon numrin e deputetëve nga 630, që janë aktualisht, në 400 dhe të senatorëve nga 315 në 200, u miratua përfundimisht në Montecitorio me 553 vota pro, 14 kundër dhe dy abstenime. Duke qenë një projektligj kushtetues, kërkohej një shumicë absolute e anëtarëve të Kuvendit, e barabartë me 316 vota.

“Parlamenti aprovoi projektligjin kushtetues për të ulur numrin e parlamentarëve. Një reformë, që ndikon në kostot e politikës dhe e bën funksionimin e Dhomave më efikase. Një hap konkret për të reformuar institucionet tona. Për Italinë është një ditë historike”, u shpreh në Twitter presidenti i Këshillit, Giuseppe Conte.

“Një reformë historike, një fitore shumë e madhe për qytetarët italianë!” – tha Luigi Di Maio para Dhomës së Deputetëve. “Kjo është fitorja juaj”, – vazhdoi ai, duke iu drejtuar disa prej përkrahësve, që kishin ardhur për të kremtuar reformën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat