Italia zvogëlon numrin e deputetëve - Bota Sot
Italia zvogëlon numrin e deputetëve

Evropë

Italia zvogëlon numrin e deputetëve

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 06:22
Foto ilustrim

Një “po” përfundimtare erdhi sot nga Dhoma e Deputetëve, për uljen e numrit të parlamentarëve në Itali.

Projektligji kushtetues që zvogëlon numrin e deputetëve nga 630, që janë aktualisht, në 400 dhe të senatorëve nga 315 në 200, u miratua përfundimisht në Montecitorio me 553 vota pro, 14 kundër dhe dy abstenime. Duke qenë një projektligj kushtetues, kërkohej një shumicë absolute e anëtarëve të Kuvendit, e barabartë me 316 vota.

“Parlamenti aprovoi projektligjin kushtetues për të ulur numrin e parlamentarëve. Një reformë, që ndikon në kostot e politikës dhe e bën funksionimin e Dhomave më efikase. Një hap konkret për të reformuar institucionet tona. Për Italinë është një ditë historike”, u shpreh në Twitter presidenti i Këshillit, Giuseppe Conte.

“Një reformë historike, një fitore shumë e madhe për qytetarët italianë!” – tha Luigi Di Maio para Dhomës së Deputetëve. “Kjo është fitorja juaj”, – vazhdoi ai, duke iu drejtuar disa prej përkrahësve, që kishin ardhur për të kremtuar reformën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...